Kto przed komisje wojskowe? Harmonogram kwalifikacji

Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia, kwalifikacja wojskowa w 2026 roku zostanie oficjalnie ogłoszona 16 stycznia. Cały proces potrwa od 2 lutego do 30 kwietnia 2026 roku, z wyłączeniem dni świątecznych. Oznacza to prawie trzy miesiące intensywnych działań, podczas których tysiące młodych Polaków przejdzie przez komisje lekarskie.

Reklama

Za przebieg kwalifikacji odpowiadają wojewodowie i starostowie, natomiast wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają za zadanie zapewnić stawiennictwo wezwanych osób. Kluczową rolę odegrają powiatowe komisje lekarskie – w całej Polsce ma ich działać około 391. Każda z nich będzie orzekać o zdolności do służby wojskowej dla około 35 osób dziennie. Nad ich pracą czuwać będą wojewódzkie komisje lekarskie. Celem kwalifikacji jest ocena zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej.

Kogo wezwie MON w 2026 roku?

Jak podaje Portal Samorządowy, projekt rozporządzenia jasno określa, kto będzie musiał stawić się przed komisjami. Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa obejmie:

  • Mężczyzn urodzonych w 2007 roku (tzw. rocznik podstawowy), którzy w przyszłym roku osiągną pełnoletność.
  • Mężczyzn w wieku 20-24 lata (urodzonych w latach 2002-2006), którzy z różnych przyczyn nie stawili się do kwalifikacji wojskowej w poprzednich latach i wciąż nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
  • Osoby, które w latach 2024 i 2025 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kategoria B6 do B24), jeśli ich okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji w 2026 roku. Będą oni ponownie badani w celu wydania ostatecznego orzeczenia (kategoria A, D lub E).
  • Kobiety urodzone w latach 1999-2007, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie stawały do kwalifikacji.
  • Kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2025/2026 kończą naukę na kierunkach lub w zawodach przydatnych w wojsku.
  • Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji.
  • Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeśli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności.